Arcınızın Yaz Bakımın Yaptırmayı Unutmayın

30.4.2012

Aracın Yaz Bakımı İçin Neler Yapılmalı


Aracın bakımı denildiğinde nedense  hep kışın yapılır; fakat yaz bakımı hep ihmal edilir. Oysaki yazın daha çok uzun yolculuklara çıkılmaktadır. Yaza girmeden ya da tatile gitmeden önce aracın bakımları mutlaka yapılmalıdır.  Şu unutulmamalıdır ki  bakımı mutlaka yetkili serviste ya da uzman ustalar tarafından yapılmalıdır.

Yaz bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar:

Lastiklerin değişimi ve lastik havaları: Aracınızdaki kıştan kalma lastikler(kış lastikleri) varsa hemen çıkarılmalıdır. Hava ısınınca lastik basınçları kendiliğinden aratabilir.  Lastik havaları mutlaka sık sık kontrol edilmelidir.  Ayrıca stepne ve kriko mutlaka kontrol edilmeli yoksa araçta bulundurulması ihmal edilmemelidir.
Yağ Değişimi  ve yağ filtrelerin değişimi:  Yazın sıcaklardan da dolayı aracın motoru daha fazla ısınır bu yüzden yağın sık sık kontrol edilmeli yağ değişim zamanı geldiğinde hiç ihmal edilmemelidir.  Yağ deiğişm zamanı geldiğinde iş işten geçmiş olabilir. 
Silecek Lastikleri  ve Cam Suyu: Cam suyu kontrol edilmeli, silecek suyuna yağ çözücü maddeler bulunan cam suyu konulmalıdır. Cam silecek lastikleri aslında yazın daha çabuk bozulur o yüzden silecek lastikleri sık sık kontrol edilmelidir. Fiskiyeler kontrol edilmelidir.
Polen Filtresi ve Hava Filtresi: Yaz aylarında havada fazla toz bulunduğundan hava filtresi ve polen filtresi kışa nazaran daha çabuk değişilmeli ve daha sık aralıklarla kontrol edilmelidir.  Bu konuda hassas olunmalı çünkü tıkanık olan hava filtreleri yakıt tüketimini arttırmaktadır.
Rot ve Balans Ayarı: Yaz mevsiminde kışa nazaran hız limitleri daha fazla zorlandığından kesinlikle aracın ön düzeni, direksiyon ayarı ve servo kontrolü yapılmalıdır.  Rot ve balans ayarı yapılmalıdır.
Su Eksikliği ve Antifriz Tamamlanmalıdır: Antifriz seviyesi yaz kış hep aynı seviyede olmasına dikkat edilmelidir.  Motor soğutma suyu seviyesi kontrol edilmeli kaçak olup olmadığı tespit edilmelidir.
Fren Sistemi ve Balatalar: Yazın yapılacak olan yolculuklar uzun olacağından balatalar kontrol edilmeli gerekirse değişilmelidir.  Frenler ve fren hidroliği kontrol edilip eksiklikleri ihmal edilmemelidir.
Elektrik Sistemi ve Akü:  Tüm elektrik ve aydınlatma sistemiyle bujiler  kontrol edilmeli.  Akü asit yoğunluğu yazın daha fazla değişebilir veya akü gözlerinde su kaybı olabilir o yüzden akü asit yoğunluğu ve gücü kontrol edilmelidir.
Klimanın Kontrolü: Bütün kış kullanılmayan klima yazın sıcak havalarda en çok lazım olan donanımdır. Sıcak havalarda araç kullanımını kolaylaştırdığı için klima olmazsa olmazlardandır. O yüzden klima gazı, kompresör yağı ve fanlar mutlaka kontrol edilmeli